Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 11/12/2018

Scroll to top

Top

Brak wypowiedzi

Analityka otworzy drzwi do cyfrowego biznesu

Analityka otworzy drzwi do cyfrowego biznesu

12 sierpnia 2016

Zdaniem Mariusza Chochołka, prezesa Integrated Solutions, to systemy analityczne odegrają kluczową rolę w cyfrowej transformacji biznesu. – Tylko twarde dane są w stanie przekonać polskie przedsiębiorstwa, że digitalizacja ma sens – stwierdza.

Według Gartner[1] za cztery lata ponad 75 proc. dużych i średnich firm na całym świecie będzie walczyć o klienta wykorzystując zaawansowaną analitykę. Dobre perspektywy dla rynku analitycznego potwierdza też IDC. W 2019 roku przychody ze sprzedaży tej klasy rozwiązań mają sięgnąć 187 miliardów dolarów[2]. Tymczasem z danych Integrated Solutions wynika, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż w niewielkim stopniu wykorzystują potencjał analityki. Tylko co dziesiąta firma deklaruje, że technologie analityczne mają istotny wpływ na prowadzony przez nie biznes.

M.ChochołekO ile duże polskie podmioty, które dziś są pionierami cyfryzacji, zbudowały swoją przewagę rynkową właśnie w oparciu o rozwiązania analityczne, mniejsi działają instynktownie, często bazując na schematach. Z jednej strony chcą płynąć z nurtem cyfryzacji, z drugiej nie wiedzą jak się do tego zabrać. Brak zaplecza analitycznego dodatkowo komplikuje sprawę – wyjaśnia Mariusz Chochołek (na zdjęciu obok). 

Około 40 proc. przedstawicieli MSP uważa, że cyfryzacja wiąże się z inwestycją w innowację. Zdaniem prezesa Integrated Solutions to analityka stoi za mądrym i trafionym inwestowaniem.

Jak podaje International Institute for Analytics najczęstsze bariery powstrzymujące firmy przed korzystaniem z analityki nowej generacji to wewnętrzny opór organizacji, chęć utrzymanie obecnej sytuacji w firmie oraz brak zaufania do metod analitycznych. W pierwszej piątce branż z największym doświadczeniem w analityce znajdują się m.in. finanse, handel i farmacja.

 

[1] http://www.sas.com/pl_pl/news/informacje-prasowe-pl/2016/gartner-zaawansowana-analityka-biznesowa-rosnie-w-sile.html 

[2] https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS41306516 

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone