Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 17/11/2018

Scroll to top

Top

Brak wypowiedzi

Dobrze chronić dane - systemy do klasyfikacji dokumentów

Dobrze chronić dane – systemy do klasyfikacji dokumentów

26 lipca 2017

Organizacje przymierzają się do stosowania systemów, które zapewnią im poziom bezpieczeństwa adekwatny do wymagań oraz ryzyka. Systemy powinny dawać jednak gwarancję, że ochrona przetwarzanych danych jest utrzymywana na możliwie najwyższym poziomie.

Jednym z rozwiązań umożliwiających realizację podejścia opartego o ryzyko są systemy wspomagające klasyfikowanie dokumentów oraz poczty elektronicznej. Systemy klasy DLP (Data Loss Prevention), posiadające zaawansowane mechanizmy automatycznej klasyfikacji treści, są niestety często „nieczułe” na specyficzne rodzaje zawartości, niepoddające się algorytmom klasyfikacji. Systemy wspomagające klasyfikację, wprowadzają możliwość uzupełnienia mechanizmów automatycznego klasyfikowania dokumentów oraz poczty elektronicznej o nieocenioną, w takich przypadkach, wiedzę użytkownika dotyczącą poufności tworzonych przez niego treści. Narzędzia takie  zazwyczaj integrują się z aplikacjami Microsoft Office, wymuszając konieczność sklasyfikowania tworzonego dokumentu przed zapisaniem go na dysku komputera. Analogicznie, systemy do klasyfikacji, nie pozwolą wysłać wiadomości pocztowej, jeżeli nie będzie ona poddana ocenie.

 – Rozwiązania do klasyfikacji powinny charakteryzować się elastyczną konfiguracją, możliwością tworzenia własnych kategorii oraz łatwym wdrożeniem. System do klasyfikacji powinien pozawalać nanosić w nagłówku czy stopce informacje o poziomie wrażliwości tworzonego dokumentu. Każdy nowo tworzony dokument wymagać powinien od pracownika wyboru zdefiniowanego przez administratora poziomu klasyfikacji. Przykładowo plik Word czy Excell sklasyfikowany jako tajny, może mieć znak wodny oraz ograniczenie uniemożliwiające wysyłkę w załączniku do odbiorców spoza naszej organizacji. Stworzenie dokumentu publicznego na przykład może nie dodawać jakichkolwiek widocznych zmian graficznych w tworzonym pliku, nadając jednak klasyfikację dołączaną w postaci metadanych – mówi Katarzyna Budna – Grzęda, prezes TUKAN IT.

 

Dlaczego warto stosować systemy do klasyfikacji dokumentów?

 • Podnoszą świadomość bezpieczeństwa. Wykorzystanie takiego rozwiązania, bardzo pozytywnie wpływa na podnoszenie świadomości pracowników organizacji, dotyczącej zagadnień bezpieczeństwa oraz ważności przetwarzanych przez nich informacji.
 • Przenoszą odpowiedzialność za ochronę danych na twórców dokumentów. Działy Bezpieczeństwa funkcjonujące w organizacjach, często nie potrafią wskazać metod klasyfikowania informacji, które możliwe byłyby do zaimplementowania w systemach klasy DLP. Twórca dokumentu jest najlepszym źródłem informacji o poprawnej klasyfikacji wyników jego pracy. Klasyfikacja nadana przez użytkownika stanowić będzie pierwszą linię ochrony, uzupełniającą automatyczne metody klasyfikacji zapewniane rozwiązaniami klasy DLP.
 • Łatwo integrują się z systemami klasy DLP. System oznaczania dokumentów (metadane dodawane do plików i wiadomości pocztowych) może być wykorzystywany do automatyzacji procesów ochrony, między innymi takich jak:
  • monitorowanie
  • blokowanie transferu danych
  • zapobieganie drukowaniu
  • alarmowanie o naruszeniach bezpieczeństwa
  • poddawanie kwarantannie
  • szyfrowanie danych
  • archiwizowanie

– Systemy do klasyfikacji dokumentów czy poczty wymuszając klasyfikację u użytkowników podczas tworzenia przez nich dokumentów, pozwalają znacznie skuteczniej egzekwować politykę ochrony informacji z wykorzystaniem systemów DLP – podsumowuje Katarzyna Budna – Grzęda.

 

Artykuł powstał we współpracy z TUKAN IT.

 

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone