Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 16/09/2021

Scroll to top

Top

126 komentarzy

Dokąd zmierza ERP? Trendy 2019

Dokąd zmierza ERP? Trendy 2019

System ERP z założenia ma być pojedynczym narzędziem wspierającym każdy dział firmy, od księgowości po obsługę klienta. Twórcy takiego oprogramowania mierzą się z coraz silniejszą konkurencją w postaci startupów, oferujących specjalistyczne rozwiązania w modelu SaaS, proste w implementacji i naszpikowane technologicznymi nowinkami. Aby stawić im czoła, konieczne są zdecydowane kroki. Przedstawiamy 5 najważniejszych trendów na rynku współczesnych systemów ERP.

Chmura drogą do modernizacji

Chmura to przyszłość, jednak tempo jej adaptacji różni się w poszczególnych firmach. W tak ważnej kwestii, jak przechowywanie danych, nie ma miejsca na pochopne decyzje, a każde ulepszenie powinno współgrać z ERP. Posiadanie systemu do planowania zasobów przedsiębiorstwa w chmurze obliczeniowej ułatwia dostęp i integrację z innymi aplikacjami. Jego częściowa lub całkowita migracja ma być katalizatorem cyfrowej transformacji i głównym trendem w roku 2019. O zaletach takiego rozwiązania nie trzeba przekonywać dyrektorów IT w Wielkiej Brytanii. Aż 78 proc. z nich uważa, że chmura obliczeniowa jest krytyczna nie tylko dla ich strategii IT, lecz również dla całej strategii korporacyjnej – wynika z badania przeprowadzonego przez Accenture. 50 proc. respondentów przyznaje natomiast, że posiada już system ERP w chmurze hybrydowej i czerpie z niego wymierne korzyści w postaci większej ergonomiczności oraz redukcji całkowitego kosztu posiadania (TCO). Co ciekawe, aż 61 proc. CIO na wyspach poinformowało, że ich organizacje trzymają w chmurze ponad połowę danych oraz wykorzystywanych aplikacji, jednak tylko 6 proc. planuje całkowitą migrację w ciągu najbliższych 3-5 lat.

Polski rynek IT również ulega transformacji, a dostawcy chmury i aplikacji SaaS mają nad Wisłą pełne ręce roboty. Najlepszym przykładem zachodzących zmian jest decyzja o przetwarzaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego w chmurze obliczeniowej. Jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, żeby jeden ze strategicznych projektów informatyzacji państwa lokować w chmurze. Dziś wędruje tam coraz więcej administracyjnych rozwiązań. Podobną tendencję widać w sektorze prywatnym. Nawet branże charaktryzujące się konserwatywnym podejście do infrastruktury IT przekonują się do cloud computingu. Papierkiem lakmusowym chmurowej rewolucji jest rosnące zainteresowanie oprogramowaniem w modelu SaaS ze strony przemysłu.

– Sektor produkcji był chyba najbardziej sceptyczny, jeśli chodzi o korzystanie z chmury obliczeniowej. Najwięcej wątpliwości wynikało z faktu, że w przemyśle istnieje potrzeba 100 proc. dostępności infrastruktury i aplikacji IT. Nieplanowane przerwy w produkcji są niedopuszczalne i wiążą się z dużymi stratami. Dzisiaj obawy dotyczące niezawodność cloud computingu najczęściej wrzuca się do jednego worka z innymi przesądami. Praktyka pokazała, że sprawdza się on doskonale – mówi Piotr Rojek, dyrektor zarządzający w DSR, polskiej spółce wspierającej producentów przemysłowych w cyfryzacji.

DSR posiada w swojej ofercie system QAD ERP, rozchwytywany szczególnie przez firmy z branżach automotive i spożywczej. – Większość naszych klientów zdecydowała się na stacjonarną wersję QAD, lecz ta tendencja powoli zanika. Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie ERP w modelu SaaS. Trudno powiedzieć, kiedy stanie się on popularniejszy od wersji on-premise. Jestem jednak pewien, że ten moment nadejdzie i to niebawem – dodaje Rojek.

Integracja z mediami społecznościowymi

ERP składają się z wielu modułów, a ich integracja stanowi główny argument, dla którego firmy niechętnie sięgają po zewnętrzne rozwiązania. Niemniej, w przypadku sprzedaży i marketingu coraz większą popularnością cieszą się wszelkiej maści aplikacje dostępne w modelu SaaS. Są one mocno rozwinięte i dopasowane do potrzeb końcowego użytkownika. By zachować konkurencyjność, dostawcy systemów ERP muszą dostosować swoje moduły do rynkowych standardów, zasilając niektóre z nich danymi z mediów społecznościowych. Z prognozy opublikowanej przez serwis eMarketer wynika, że już w 2021 r. z mediów społecznościowych korzystać będzie 3.2 miliarda internautów. Dla osób zajmujących się marketingiem czy planowaniem produktu wiedza płynąca z ich aktywności jest zbyt cenna, by można było ją beztrosko ignorować. Producenci systemów ERP doskonale zdają sobie z tego sprawę, jednak ich dotychczasowe próby czerpania z tych potężnych zasobów można uznać za znikome.

Tymczasem wpływ na różne dyscypliny biznesowe jest tak duży, że niektóre z nich zmieniły się nie do poznania, czego doskonałym przykładem jest human resources. Managerowie HR nieustannie korzystają z mediów społecznościowych w poszukiwaniu nowych pracowników. Wykorzystują je również do zbierania informacji o wyselekcjonowanych kandydatach. Twórcy systemów ERP muszą wziąć takie niuanse pod uwagę, jeśli chcą, aby ich oprogramowanie nie pozostało w tyle.

Nowy wymiar personalizacji

Zasłużone systemy ERP mają opinię niezawodnych, lecz trudnych w użytkowaniu. Ich twórcy nie inwestowali w UX, kierując się przekonaniem, że typowe dla produktów konsumenckich rozwiązania, takie jak przyjazne, intuicyjne interfejsy, nie są konieczne w aplikacjach back-office. Na szczęście takie podejście odchodzi już do lamusa. Pracownicy coraz częściej mają styczność z aplikacjami webowymi, które pomimo zaawansowanych funkcji, charakteryzują się przystępnymi interfejsami. Ta różnorodność sprawia, że ich oczekiwania, szczególnie w obszarze user experience, są coraz większe. Z drugiej strony, firmy dostrzegają negatywne skutki słabego UX, takie jak zmęczenie skomplikowanymi procesami oraz zwrot pracowników w kierunki shadow IT. Korzystają oni z niezatwierdzonych programów i aplikacji, ponieważ narzucone odgórnie rozwiązania są zbyt skomplikowane i niedostosowane do ich realnych potrzeb. Według analityków Gartnera, do 2020 r. co trzeci udany cyberatak będzie następstwem tego niebezpiecznego zjawiska.

Badanie przeprowadzone przez Accenture dowodzi, że zaledwie 4 proc. systemów ERP posiada nowoczesny UX i omni-channel. Zasłużone ERP są za mało elastyczne, by umożliwić personalizację. W efekcie firmy są zmuszone do tworzenia nakładek interfejsu użytkownika, aby ułatwić pracownikom korzystanie z oprogramowania.

Według analityków z Accenture, kres takich praktyk nadejdzie już niebawem, a ERP czeka prawdziwa transformacja. W jej centrum znajdą się chatboty, interakcje na linii człowiek-komputer, automatyzacja czy inteligentne podpowiedzi. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikowi sprawne i bezstresowe korzystanie z oprogramowania.

Lepsze wykorzystanie danych

Dark data to odwieczny problem dyrektorów IT. Pod tym terminem kryją się wiadomości e-mail, dokumenty, spakowane pliki, zarchiwizowane treści z internetu, nieskończone i porzucone aplikacje czy fragmenty kodu. Są one problematyczne nie tylko ze względu na ogromne koszty ich utrzymania, lecz również dlatego, że stanowią swoisty bałagan i utrudniają odnajdywanie właściwych zasobów. – Pracownicy korporacji ślepo budują bezdenne jezioro danych. W wielu przypadkach zachęca do tego korporacyjna mantra „zachowaj wszystko, na wszelki wypadek” – alarmuje Gartner, globalna firma konsultingowa. Tymczasem autorzy raportu Data Genomics Index podają, że w roku 2017 liczba firmowych plików skatalogowanych jako nieznane wzrosła w stosunku do roku 2016 o 51 proc. Na tym nie koniec problemów. Organizacje toną w słabej jakości, niekompletnych danych, a większość CIO nie posiada strategii, której implementacja zmieniłaby coś w tej materii. Lekarstwem, na ten pogłębiający się w zatrważającym tempie bałagan, ma być wprowadzenie odpowiedniej klasyfikacji cyfrowych zasobów i przyporządkowanie dostępu do nich poszczególnym pracownikom, którzy dzięki regularnym szkoleniom rozumieją politykę danych przedsiębiorstwa. Klasyczne systemy ERP pozbawione są takich funkcjonalności. To prawdziwe wylęgarnie dark data, a stosowane w nich procesy sprawiają, że wartościowe informacje wpadają w tzw. data traps, pułapki, które uniemożliwiają ich wykorzystanie. Z badania przeprowadzonego przez Accenture wynika, że 92 proc. współczesnych systemów ERP postrzeganych jest przez dyrektorów IT jako wąskie gardła, wymagające ręcznej interwencji, aby można było wydobyć z nich potrzebne dane. Ich przyszłe wersje mają mieć mechanizmy zabezpieczające przed powstawaniem niepotrzebnych danych oraz pułapek, powstrzymujących te wartościowe przed dalszym przetwarzaniem i analityką.

Oswojenie internetu rzeczy

Im więcej podłączonych do sieci urządzeń, tym więcej danych automatycznie spływających do ERP – takie przynajmniej powinno być założenie producentów tego oprogramowania. Skorzystają na tym firmy prawie z każdej branży, od ochrony zdrowia, gdzie dane z sensorów wędrują do elektronicznej dokumentacji medycznej, po producentów przemysłowych, których parki maszynowe zasilają danymi systemy MES czy SFC. Nawet firmy transportowe skorzystają na ERP, który robi użytek z urządzeń monitorujących w samochodach ciężarowych. Internet rzeczy daje lepszy wgląd w łańcuch dostaw, działania partnerów logistycznych czy wydajność urządzeń na linii produkcyjnej. Uporządkowane i właściwie przedstawione dane przekładają się również na jakość podejmowanych decyzji. Jest to spójne z filozofią systemów ERP, które powstały właśnie w tym celu. Wgląd w działanie całego przedsiębiorstwa z pozycji jednego systemu to idealna konfiguracja, jednak przy obecnej dywersyfikacji specjalistycznych aplikacji jest ona większym wyzwaniem niż kiedykolwiek wcześniej.

– Aby zachować konkurencyjność, nowoczesne systemy ERP muszą posiadać zdolność gromadzenia i przetwarzania danych z infrastruktury IOT. Najczęściej odbywa się to poprzez integrację z zewnętrznym oprogramowaniem, rzadziej przez natywne moduły. ERP to inwestycja na lata, więc jeśli taka integracja jest utrudniona lub niemożliwa, należy poszukać lepszego rozwiązania – radzi Piotr Rojek z DSR.

Ilustracja: Pixabay

Comments

 1. I.Tomaska

  Działania w firmie przyśpieszyły wraz z dodaniem systemu ERP dla naszej firmy, za pomocą kilku kliknięć ogarniam cały system ) Ostatnio korzystamy z usług https://firmao.pl/info, polecam

 2. To w końcu trendy 2019 czy 2020? Wydaję mi się, że w tytule i tekście jest błąd.

 3. NqnOD

  Medicines prescribing information. Generic Name.
  order cheap pregabalin without a prescription in the USA
  Some what you want to know about medicament. Get information now.

 4. MrwIE

  Pills information. Drug Class.
  where can i buy lyrica without perscription in Canada
  Some about medication. Get information here.

 5. DhuKG

  Drug information for patients. What side effects can this medication cause?
  buy generic pregabalin online in US
  All about medicament. Get here.

 6. cialis overdose cialis viagra versus cialis

 7. cialis dosages canadian tadalafil purchase cialis online

 8. cialis no prescription buying tadalafil free cialis samples

 9. over the counter drug that works like cialis buying cialis online buying cialis online usa

 10. how long before sex should you take cialis cialis viagra cialis 20 milligram

 11. how to write an essay outline for college write an analysis essay how to write and introduction paragraph for an essay

 12. how fast does cialis work does cialis work cheapest cialis 20 mg

 13. how to write a good rhetorical analysis essay essay help online how to write an essay for english 101

 14. essay academic writing service writing a compare and contrast essay ib extended essay service

 15. how to write a play in an essay cheap custom essay writing service how to write a good essay in english pdf

 16. viagra boys compra viagra sildenafil over the counter

 17. service learning definition essay website that writes essays best essay writ8ing service

 18. over the counter female viagra over the counter sildenafil viagra fuck

 19. writing a descriptive essay about a person what to write an argumentative essay on writing an admissions essay

 20. teva generic viagra cost viagra prices natural alternatives to viagra

 21. online viagra over the counter viagra over the counter viagra substitute walgreens

 22. sildenafil 100 mg tablet viagra for sale instant natural viagra

 23. coupons for cialis levitra vs cialis cialis mexico

 24. writing a cover letter for a job professional resume service cover letter salutation

 25. cialis efectos secundarios cialis effects 20 mg cialis

 26. resumed resume writing assistance interests on resume

 27. resume cover letters professional resume writers near me cover letter vs resume

 28. recruiter resume best resume sites entry level cover letter

 29. do you need a prescription for cialis cialis or viagra cialis free sample

 30. stay at home mom resume cover letter for job military resume

 31. customer service resume skills writingacoverletteronline.com career change cover letter

 32. cvs viagra over the counter sildenafil mexico viagra 150 mg

 33. viagra lyrics viagra prescription online viagra cost

 34. sildenafil pulmonary hypertension mail order viagra viagra prices

 35. viagra connect viagra gel sildenafil for women

 36. viagra for sale generic viagra online for sale generic viagra

 37. cialis price cvs teva generic cialis how to buy cialis online

 38. buy cialis online safely buy cialis online cheap cialis side effects with alcohol

 39. is 20mg cialis equal to 100mg viagra cialis generic canada cialis

 40. sildenafil for pulmonary hypertension where to get viagra sildenafil para que sirve

 41. canadian pharmacy ezzz cialis cialis strength cialis vs. viagra recreational use

 42. cheap cialis generic online cialis generic cost how much cialis to take

 43. cialis commercial tadalafil 5mg price cialis 20 mg price walgreens

 44. Medicament information leaflet. Cautions.
  flagyl without dr prescription in USA
  Actual about medication. Read here.

 45. Medicament information leaflet. Generic Name.
  generic prilosec prices in Canada
  All information about drug. Get information now.

 46. viagra para mujer viagra sex female viagra over the counter

 47. sildenafil price cvs generic viagra names 100mg sildenafil

 48. cialis manufacturer coupon lilly tadalafil otc cialis free samples

 49. viagra over the counter usa teva generic viagra viagra for men

 50. Medicine information for patients. What side effects can this medication cause?
  cheap flagyl price in US
  Everything what you want to know about meds. Get information here.

 51. viagra pill for men sildenafil tab 100mg women taking viagra

 52. Drugs information. Cautions.
  buying cheap cymbalta for sale in the USA
  Everything trends of meds. Read here.

 53. women viagra pills buy real viagra online viagra natural

 54. TxmTC

  Medication information leaflet. Drug Class.
  lyrica thailand prescription in USA
  Everything about medicine. Read now.

 55. MzkPA

  Pills information for patients. Short-Term Effects.
  where to get lyrica without prescription in US
  Actual news about drug. Get now.

 56. TfrKN

  Drugs information for patients. What side effects can this medication cause?
  where buy cheap lyrica for sale in USA
  Everything about medicine. Read now.

 57. YpfCL

  Medicine information leaflet. What side effects?
  order generic lyrica no prescription in USA
  Best about medicament. Read here.

 58. cialis ad tadalafil 5mg cialis viagra

 59. cialis dosage 40 mg cialis cialis effects

 60. viagra boys viagra for women sildenafil

 61. quand prendre cialis canadian pharmacy cialis acheter cialis 20mg en ligne

 62. sildenafil posologie sildenafil 100mg viagra generique pas cher

 63. UjuPL

  Информационная статья от врачей и экспертов о coronavirus, на авторитетном интернет-издании Coronavirus-Control со ссылками на официальные и государственные источники ВОЗ – https://coronavirus-control.ru/kakoe-kolichestvo-antitel-dolzhno-byt-dlya-immuniteta-k-koronavirusu/ Эта информация для меня оказалась ценна, добавила в закладки.

 64. YsqED

  Информация от врачей и экспертов о coronavirus, на авторитетном портале Coronavirus-Control.ru со ссылками на официальные и государственные источники стопкоронавирус.рф – https://coronavirus-control.ru/test-covid-19/ Эта информация для меня была полезна, добавил в избранное.

 65. WxhLU
 66. What a news
  website

 67. sildenafil citrate over the counter viagra online canada viagra connect walmart

 68. mexican viagra viagra connect usa sildenafil 50 mg price

 69. prix sildenafil pfizer 100 mg cialis viagra viagra for women

 70. women viagra pills buy real viagra online viagra natural

 71. sildenafil no prescription best over the counter viagra buying viagra online legally

 72. sildenafil mylan 100 mg viagra sans ordonnance forum acheter viagra et payer avec paypal

 73. sildenafil mylan sildenafil 50 mg sans ordonnance le viagra est il en vente libre

 74. VnrIQ
 75. PogZE
 76. cialis 100mg how long does cialis take to work purchase cialis on line

 77. viagra price comparison generic viagra online for sale viagra femenina

 78. cialis price per pill what is the difference between viagra and cialis purchasing cialis

 79. sildenafil for pah sildenafil citrate 20mg generic viagra prices

 80. Drugs information sheet. Long-Term Effects.
  where to buy cheap synthroid in USA
  All information about drugs. Get now.

 81. Drugs information. What side effects?
  where to buy zyprexa in the USA
  Some news about medicine. Get information here.

 82. vardenafil information buy levitra online vardenafil vs levitra

 83. how long does cialis last 20 mg cialis coupons cialis 20mg review

 84. como tomar vardenafil levitra viagra or cialis vardenafil aurochem 20mg

 85. is there generic cialis cialis coupon free trial viagra versus cialis

 86. Drug information leaflet. Effects of Drug Abuse.
  generic meclizine no prescription in the USA
  Best what you want to know about pills. Read information here.

 87. Drugs information sheet. What side effects can this medication cause?
  cost cheap celebrex in US
  Everything about medication. Read information here.

 88. Drugs information sheet. What side effects can this medication cause?
  get lexapro without a prescription in the USA
  Everything information about drug. Get now.

 89. Medicament information leaflet. Brand names.
  depakote online in Canada
  Everything information about drugs. Read information now.

 90. AvnZN

  Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.ru/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/

 91. FfwMD

  Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.com.hk/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/

 92. HtnIV

  Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.co.jp/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/

 93. AulOD

  Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.fr/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/

 94. YcbLR

  Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.es/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/

 95. GgoQU

  Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.com.ar/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/

 96. YxzMY

  Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.com.vn/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/

 97. cialis black cialis professional acheter cialis 10 mg

 98. cialis 5mg boite de 28 prix acheter tadalafil en ligne posologie maximale cialis

 99. tamoxifen aromatase inhibitor tamoxifen men arimidex versus tamoxifen

 100. what is prednisolone sod prednisone and weight gain prednisone antibiotic

 101. viagra triangle sildenafil no prescription cost of viagra

 102. generic cialis 20mg cialis testosterone cialis dosage for bph

 103. Drugs information leaflet. Brand names.
  where can i buy synthroid tablets in US
  Everything about medication. Get information here.

 104. Medicament prescribing information. Cautions.
  how to buy generic lexapro in USA
  Actual news about pills. Read now.

 105. YliEZ

  JGIgNLgiy9tYGHIYfyfrGKJbg8i6TGuigf86rOUhg97BikofvguTOPig*IGkjf8

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone