Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 20/06/2018

Scroll to top

Top

Brak wypowiedzi

Gdzie brakuje kobiet?

Gdzie brakuje kobiet?

8 marca 2016

Czy wiecie, że w 1837 roku, program do pierwszego urządzenia analitycznego, czyli prototypu komputera, stworzyła kobieta? Angielska matematyczka i informatyczka Ada Lovelace
uważana jest za pierwszego programistę, a właściwie programistkę na świecie!

Tymczasem w dzisiejszym świecie, wśród zawodów zdominowanych przez mężczyzn, takich, jak: kierowcy zawodowi, piloci, hydraulicy, elektrycy są również programiści! Według szacunków Komisji Europejskiej, kobiety stanowią zaledwie 10% wszystkich specjalistów z sektora IT.

Eksperci uważają, że taki niski odsetek kobiet w tej branży to wynik stereotypowego postrzegania zawodu programisty. Branża IT odstrasza kobiety, bo przedstawiana jest, jako trudna i wysoce specjalistyczna.

Tegoroczny raport TMT Predictions wykazał, że do końca 2016 roku w krajach rozwiniętych kobiety będą zajmowały mniej niż 25 proc. stanowisk związanych z informatyką.

Raport podkreśla również, że brak zróżnicowania płci w IT stanowi istotny problem zarówno pod względem społecznym, jak i ekonomicznym.

Tymczasem zostać programistką nie jest wcale trudno! Ta zmiana jest dostępna na wyciągnięcie ręki dla każdej pani, niezależnie od wieku, wcześniejszego wykształcenia, czy kompetencji.
Przekonały się o tym bohaterki naszego filmu:

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone