Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 18/06/2018

Scroll to top

Top

26 komentarzy

Komunikacja mobilna 2014 / 2015

Komunikacja mobilna 2014 / 2015

Marcin Papiński, Infobip

 

Za nami bardzo ciekawy rok w branży komunikacji mobilnej. Wydarzeniem ostatnich 12 miesięcy w Polsce był na pewno pierwszy od 2009 roku spadek liczby wysłanych wiadomości SMS, który potwierdza światowe trendy dotyczące wzrostu zainteresowania użytkowników komunikatorami mobilnymi. Kolejne raporty wskazują na rosnącą popularność smartfonów i tabletów, co z kolei w 2014 roku zaowocowało pierwszymi w Polsce wdrożeniami powiadomień PUSH w aplikacjach mobilnych.

 

Mniej wysłanych SMS-ów, ale dla operatorów to wciąż jedno z głównych źródeł przychodów

2014 był kolejnym rokiem wzrostu liczby wiadomości wymienianych między komunikatorami mobilnymi instalowanymi m.in. na smartfonach i tabletach. Na początku ubiegłego roku analitycy Deloitte przewidywali, że takich komunikatów dziennie w aplikacjach będzie wysłanych aż 50 miliardów, czyli dwukrotnie więcej, niż SMS-ów (21 miliardów dziennie). Oznacza to bardzo wyraźny wzrost ruchu wiadomości wysyłanych między komunikatorami w porównaniu choćby z rokiem 2012, gdy liczba wysyłanych SMS-ów i komunikatów była taka sama.

Mogłoby się wydawać, że taka różnica w liczbie wysłanych SMS-ów powinna mocno odbić się na przychodach operatorów. Nic bardziej mylnego – w styczniu 2014 roku eksperci Deloitte spodziewali się, że globalnie SMS przyniesie operatorom na koniec ubiegłego roku ponad 100 miliardów dolarów przychodu. Według ekspertów z badawczej firmy Informa przychody operatorów z usług SMS na świecie w 2013 roku osiągnęły poziom 120 miliardów dolarów i jak szacują analitycy tej firmy w 2018 roku przychody te spadną do poziomu 96,7 miliarda dolarów.

Dla porównania szacuje się, że przychody z komunikatorów mobilnych w 2013 roku mogły być nawet 50 razy mniejsze od przychodów z SMS-ów. Oczywiście przychody z aplikacji mobilnych nie trafiają bezpośrednio do operatora. Zwykle partycypuje on w zyskach z tego biznesu bazując na transferze danych generowanym przez komunikatory. Powodów wciąż niskiego poziomu przychodów właścicieli aplikacji komunikacyjnych może być kilka – min. fakt, że na tym rynku wciąż panuje spore rozproszenie, a komunikatory mobilne stale rywalizują ze sobą o względy użytkowników. Tutaj SMS jest poza konkurencją, ponieważ w odróżnieniu od aplikacji funkcjonalności tej nie można odinstalować ze smartfona czy tableta.

Ponadto właściciele komunikatorów mobilnych nie zarabiają na każdej wysłanej wiadomości tak, jak to jest w przypadku SMS-ów przesyłanych przez sieci komórkowe. Wreszcie w przypadku aplikacji mobilnych może być wykorzystywany inny model biznesowy do monetyzowania ruchu generowanego przez użytkowników, od reklam w aplikacji, przez opłaty za pobranie ze sklepu po usługi dodatkowe takie, jak możliwość zakupu w aplikacji gier czy multimediów.

Marketing mobilny napędza rynek usług SMS w Polsce

Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że wartość rynku telekomunikacyjnego w 2013 roku wyniosła ponad 40 mld zł i była o 3,7 proc. mniejsza niż w 2012. Jednak za spadek wartości polskiego rynku nie odpowiadają przychody z usługi SMS, ponieważ według UKE łączne przychody operatorów w Polsce z tego tytułu w 2013 roku sięgnęły 16,5% i były o 2,5% wyższe, niż w 2011 roku. Co ciekawe, przychody w tym obszarze wzrosły, mimo że Polacy w 2013 roku wysłali łącznie 52,2 mld SMS-ów, tj. o 0,9% mniej, niż rok wcześniej. Wpływ na wartość tego rynku na pewno ma popularność usług SMS-ów Premium, których łączną wartość w 2013 firma badawcza PMR szacuje na około 15 mld złotych, co oznacza wzrost o 8% w stosunku do 2012 roku. Ponadto ciągle obserwujemy rosnący ruch wiadomości A2P (Application2Person), które zawierają np. komunikaty generowane przez informatyczne systemy bankowe, służbę zdrowia czy urzędy.

Na przychody operatorów z krótkich wiadomości tekstowych wpływa również rosnąca popularność marketingu mobilnego w Polsce. Skutkiem tego coraz częściej firmy sięgają po SMS realizując kampanie informacyjne i reklamowe, zwłaszcza w branżach takich jak finansowa, modowa, kosmetyczna, a także e-commerce. Według naszych szacunków wartość rynku marketingu SMS w Polsce może oscylować nawet w granicach 75 mln złotych.

Nadchodzi era powiadomień PUSH

Badanie GlobalWebIndex przeprowadzone w trzecim kwartale 2014 roku w 32 krajach na świecie (w tym w Polsce) pokazuje, że już 80% internautów posiada smartfona, a prawie 50% ma tablet. Urządzeń tych w zdecydowanej większości (75%) używają w celu uzyskania dostępu do Internetu. Autorzy raportu „Smartfonizacja Polaków 2014” wskazywali natomiast na to, że w 2014 roku smartfony posiadało już 44% Polaków, a na początku bieżącego roku z takich urządzeń mobilnych powinno korzystać już 60% mieszkańców naszego kraju. Ten sam raport pokazuje, że w 2014 roku z aplikacji mobilnych korzystało 46% posiadaczy smartfonów w Polsce, a w 2015 roku ten odsetek powinien się zwiększyć o kolejne 14%. Taka sytuacja wpływa na dynamiczny rozwój rynku aplikacji mobilnych, które z kolei przyczyniają się do zmiany trendów w komunikacji mobilnej.

Wysoka penetracja rynku urządzeń mobilnych oraz zainteresowanie aplikacjami powoduje, że dynamicznie rozwijają się powiadomienia PUSH, które pozwalają na przesyłanie wiadomości bezpośrednio do osób, które zainstalowały aplikację na smartfonie lub tablecie. Taka wiadomość może mieć bardzo różną formę – tekstową, graficzną i multimedialną, a użytkownik otrzyma wiadomość niezależnie od tego, czy aplikacja jest włączona. Powiadomienia PUSH mogą być alternatywą dla SMS-ów, choćby dlatego, że są po prostu tańsze. Dlatego wykorzystanie tego narzędzia może przełożyć się na obniżenie kosztów marketingu mobilnego nawet o 40 procent przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności działań w tym kanale nawet o 30%. Na wysoką skuteczność powiadomień wpływa m.in. możliwość dostosowania treści komunikatów do odpowiednich grup docelowych oraz niedostępna w przypadku SMS-ów możliwość wykorzystania mechanizmu geolokalizacji. W 2014 roku zostały zrealizowane pierwsze projekty związane z powiadomieniami PUSH m.in. serwis Audioteka.pl zrealizował kampanię, która pozwoliła w ciągu 2 miesięcy zwiększyć sprzedaż audiobooków o około 5 procent, a stopa konwersji z powiadomień PUSH była 7 razy wyższa od średniej z działań nie uwzględniających takich powiadomień.

Co nas czeka w 2015 roku?

Prognozuję, że liczba wysłanych SMS-ów przez Polaków w 2015 będzie w dalszym ciągu spadać, ale mimo to krótka wiadomość tekstowa pozostanie istotnym medium z punktu widzenia marketingu mobilnego, zarządzania kryzysowego czy też, jako narzędzie służące do autoryzacji operacji finansowych. Myślę, że coraz większą popularnością będą cieszyły się powiadomienia PUSH, które powoli będą zwiększały swój udział w projektach z zakresu marketingu mobilnego. Dynamika rozwoju branży firm zajmujących się wysyłką SMS powinna utrzymać w 2015 roku wzrost na poziomie 15-20%.

Comments

 1. Get to the SERP`s top easily with GHS TOOLS : http://www.ghstools.fr/interface/index.php?a_aid=promotion2017

 2. My new page
  sex wallpaper photo htc top phones nice wallpapers in hd android store apk files google market play store
  http://adult.android.market.sexblog.pw/?diagram.destini
  phones deals pictures sharing top 100 free games for android google play store apps for android live walopaper download for android phone

 3. DavidEnrox

  День добрый!
  Выскакивает error err215 на частотнике MP900A4R. Подобные приборы ATV312H018M3, CIMR-VC4A0023JAA GBR, CIMR-F7Z20751B на насосах без неисправностей.
  Методику нашел в гугле по запросу “Ремонт частотного преобразователя Delta VFD015EL21A” http://prom-electric.ru/articles/1/171/ . Оказалось подгорел модуль Mitsubishi.
  Всего хорошего!

 4. My novel page
  http://peggme.yopoint.in/?profile.piper
  erotic kamasutra erotic novels sex film erotic blu ray erotic photographic art

 5. Бесплатные каталоги гостевых книг,
  которые понравятся Блогерам.
  Тематика ресурсов разнообразная. Ресурсы на разных языках.
  Посмотреть все базы, можно по ссылке http://txtbazaforums.blogspot.com/

 6. Stared different contract:
  http://abigail.web1.telrock.net

 7. Brazil shemales
  http://shemale.replyme.pw/?post-crystal
  freeshemale vids hard core shmel movies shemail shmale

 8. ElmerHob

  В http://bit.ly/2IUuXRt вам доступно сразу несколько способов получения дохода.
  Доход от ваших личных действий:
  – от просмотра баннеров с помощью расширения
  – от просмотра видео
  – от выполнения платных заданий
  – от майнинга криптовалют
  Доход от действий вашей партнерской структуры:
  – от доходов вашей партнерской структуры за просмотр баннеров (с 10 уровней)
  – от доходов ваших личных рефералов за просмотр видео (с первого уровня)
  – от доходов вашей партнерской структуры за майнинг криптовалют (с 10 уровней)
  – от пополнения рекламного баланса вашими личными рефералами (с первого уровня)

 9. TerryBal

  Смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве законы каменных джунглей http://netsefope.ru/other/27437/

 10. Proposal attendant moved:
  http://mercedes.go.telrock.net

 11. My creative web scheme:
  http://bobbi.web1.telrock.net

 12. Great looking site. Think you did a great deal of your very own html coding.
  EXPERTUTLATANDE
  Manga mortals lider av otillracklig penisstorlek. Det kan finnas olika orsaker, inklusive alder, ofta importance, ohalsosam eller otillracklig naring, brist pa vila, brist pa hormoner, alkohol och nikotin missbruk och annat wow girls account. Alla leder farm samma resultat: nedgang i kvaliteten pa sexlivet.
  Below de senaste 20 aren har wow girls account bout sett fellow i alla aldrar och livsstilar med detta problem. Vi lyckades hitta det perfekta botemedlet in place of att hjalpa dem. Namligen Titan Gel! Under the aegis kliniska provningar har det visat sig vara effektivt aven i de svaraste situationerna.
  Jag kan verkligen rekommendera Titan Gel mesla.allformens.nl/girls/wow-girls-account.php wow girls account till alla mina patienter som den basta losningen. De som redan har provat det uppskattar det mycket!

 13. Какие виды высотных работ бывают
  Высотные работы – это перечень действий, которые выполняются на высоте, в местах с ограниченным доступом. К ним относятся абсолютно любые технологические операции.
  Виды и перечень: купить леса строительные б у в могилеве

  Главная их особенность в том, что отпадает потребность в использовании строительных лесов и других всевозможных приспособлений. Это позволяет свести к минимуму возможность повреждения облицовочных материалов здания.
  Широкое распространение высотные работы, получили благодаря тому, что появилось огромное количество зданий большой этажности. Их обслуживание требует профессионального подхода.

  Но не у каждого объекта существует возможность разместить громоздкую строительную технику. Решение проблемы пришло со временем – это промышленный альпинизм. Этот вид высотных работ является наиболее приемлемым для работ в труднодоступных и стесненных местах.
  Гражданские высотные работы
  Виды высотных работ для гражданских объектов имеют довольно большой перечень услуг. Это утепление квартир, отделка межпанельных швов, ремонт фасадов, ремонт кровли, мытье окон, чистка снега с крыш.

  Наряду с этими видами услуг высотные работы включают в себя монтаж козырьков, сливов, окон, громоотводов, прокладку кабеля, размещение рекламы, установку спутникового оборудования, монтажные и демонтажные строительные операции.
  Промышленные услуги
  Виды высотных работ в промышленной сфере в настоящее время особенно популярны. Причиной этому послужило то, что большинство объектов нуждаются в капитальном ремонте или реконструкции. Это может быть покраска конструкций, ремонт дымоходов, кровли, элеваторов. К тому же, наиболее часто востребованными становятся возведение вышек мобильной связи и отделка фасадов зданий.

  Незаменимым промышленный альпинизм стал и при работе на уникальных объектах. В основном это возведение или ремонт опор мостов, тоннелей, газовых труб. Здесь возведение строительных лесов невозможно, а техника просто бессильна.
  К основным достоинствам промышленного альпинизма можно отнести и то, что подготовка рабочего места занимает минимум времени. В основном это около 1-1,5 часа. Это значительно меньше, чем возведение других строительных конструкций.
  Такая технология высотных работ позволяет проводить отделку и ремонт даже в самых труднодоступных местах, где обычным способом строительные операции проводиться не могут. К тому же, используемое оборудование никоим образом не повреждает отделку здания.
  Что касается цен, то расходы на услуги промышленных альпинистов довольно приемлемы. Они гораздо ниже стоимости других монтажных услуг. Плюс ко всему, по сравнению с недавним временем, цены на различные виды высотных работ заметно снизились.

 14. Very beneficial looking frontward to coming back.
  EXPERTUTLATANDE
  Manga handcuff lider av otillracklig penisstorlek. Det kan finnas olika orsaker, inklusive alder, ofta stress, ohalsosam eller otillracklig naring, brist pa vila, brist pa hormoner, alkohol och nikotin missbruk och annat sex djur manniska. Alla leder plow samma resultat: nedgang i kvaliteten pa sexlivet.
  Below de senaste 20 aren har sex djur manniska toot sett the human race i alla aldrar och livsstilar med detta problem. Vi lyckades hitta det perfekta botemedlet for att hjalpa dem. Namligen Titan Gel! Underneath kliniska provningar har det visat sig vara effektivt aven i de svaraste situationerna.
  Binge kan verkligen rekommendera Titan Gel naco.allformens.nl/svensk-sex/sex-djur-maenniska.php sex djur manniska work alla mina patienter som den basta losningen. De som redan har provat det uppskattar det mycket!

 15. http://comprarcialissinreceta.es/ se esfuerza constantemente para ofrecer medicamentos genéricos de la más alta calidad al menor precio posible. Nuestros clientes disfrutan de la seguridad garantizada de envío rápido y discreto, transacciones seguras en línea y un equipo de atención al cliente dedicado a su disposición 24 / 7. Siéntase libre de navegar por nuestra amplia gama de productos.

 16. http://comprarlevitra.com/ se esfuerza constantemente para ofrecer medicamentos genéricos de la más alta calidad al menor precio posible. Nuestros clientes disfrutan de la seguridad garantizada de envío rápido y discreto, transacciones seguras en línea y un equipo de atención al cliente dedicado a su disposición 24 / 7. Siéntase libre de navegar por nuestra amplia gama de productos.

 17. Great internet site! It looks really professional! Sustain the excellent job!
  EXPERTUTLATANDE
  Manga handcuff lider av otillracklig penisstorlek. Det kan finnas olika orsaker, inklusive alder, ofta pressure, ohalsosam eller otillracklig naring, brist pa vila, brist pa hormoner, alkohol och nikotin missbruk och annat stor dick. Alla leder manure samma resultat: nedgang i kvaliteten pa sexlivet.
  Under de senaste 20 aren har stor dick toot sett crew i alla aldrar och livsstilar med detta problem. Vi lyckades hitta det perfekta botemedlet in behalf of att hjalpa dem. Namligen Titan Gel! Underneath kliniska provningar har det visat sig vara effektivt aven i de svaraste situationerna.
  Toot kan verkligen rekommendera Titan Gel worlfu.allformens.nl/gel-penis-man/stor-dick.php stor dick work alla mina patienter som den basta losningen. De som redan har provat det uppskattar det mycket!

 18. Why Humancoin is a breakthrough blockchain project?
  https://www.humancoin.net/

 19. Why own Humancoins?
  https://www.humancoin.net/

 20. Какие виды высотных работ бывают
  Высотные работы – это перечень действий, которые выполняются на высоте, в местах с ограниченным доступом. К ним относятся абсолютно любые технологические операции.
  Виды и перечень: строительные леса купить в могилеве

  Главная их особенность в том, что отпадает потребность в использовании строительных лесов и других всевозможных приспособлений. Это позволяет свести к минимуму возможность повреждения облицовочных материалов здания.
  Широкое распространение высотные работы, получили благодаря тому, что появилось огромное количество зданий большой этажности. Их обслуживание требует профессионального подхода.

  Но не у каждого объекта существует возможность разместить громоздкую строительную технику. Решение проблемы пришло со временем – это промышленный альпинизм. Этот вид высотных работ является наиболее приемлемым для работ в труднодоступных и стесненных местах.
  Гражданские высотные работы
  Виды высотных работ для гражданских объектов имеют довольно большой перечень услуг. Это утепление квартир, отделка межпанельных швов, ремонт фасадов, ремонт кровли, мытье окон, чистка снега с крыш.

  Наряду с этими видами услуг высотные работы включают в себя монтаж козырьков, сливов, окон, громоотводов, прокладку кабеля, размещение рекламы, установку спутникового оборудования, монтажные и демонтажные строительные операции.
  Промышленные услуги
  Виды высотных работ в промышленной сфере в настоящее время особенно популярны. Причиной этому послужило то, что большинство объектов нуждаются в капитальном ремонте или реконструкции. Это может быть покраска конструкций, ремонт дымоходов, кровли, элеваторов. К тому же, наиболее часто востребованными становятся возведение вышек мобильной связи и отделка фасадов зданий.

  Незаменимым промышленный альпинизм стал и при работе на уникальных объектах. В основном это возведение или ремонт опор мостов, тоннелей, газовых труб. Здесь возведение строительных лесов невозможно, а техника просто бессильна.
  К основным достоинствам промышленного альпинизма можно отнести и то, что подготовка рабочего места занимает минимум времени. В основном это около 1-1,5 часа. Это значительно меньше, чем возведение других строительных конструкций.
  Такая технология высотных работ позволяет проводить отделку и ремонт даже в самых труднодоступных местах, где обычным способом строительные операции проводиться не могут. К тому же, используемое оборудование никоим образом не повреждает отделку здания.
  Что касается цен, то расходы на услуги промышленных альпинистов довольно приемлемы. Они гораздо ниже стоимости других монтажных услуг. Плюс ко всему, по сравнению с недавним временем, цены на различные виды высотных работ заметно снизились.

 21. Срочно нужен кредит на Украине на выгодных условиях?
  Finline – крупнейший агрегатор по подбору кредитов и
  кредитных карт в Украине. Компания собирает лучшие
  предложения от банков и других кредитных организаций
  Подав заявку через сервис Finline, она сразу отправляется
  в наиболее подходящие под профиль клиента организации
  (банки, МФО).Оформляйте зщаявку по ссылке http://tracking.finline.ua/click?pid=515&offer_id=4&l=1493828113
  Описание заемщика:
  – Возраст от 25 до 60;
  – Трудоустройство (Официально, Официально по договору, Работаю на СПД, СПД/ФЛП, Пенсионер);
  – Цель кредита (Покупка техники, Покупка мебели, Покупка б/у автомобиля, Покупка нового автомобиля, Покупка жилой недвижимости и т.д.);
  – Сумма кредита ( от 500 грн до 300 000 грн);
  – Во всех заявках должен быть ИНН;
  – Гео вся Украина, кроме АР Крым, Луганская и Донецкая область

 22. ПРОГНОЗЫ НА СПОРТ ОТ ПРОФЕССИОНАЛОВ НА СЕГОДНЯ Начни зарабатывать уже сейчас
  Прогнозы для футбола, заработай

 23. Wow, attractive portal. Thnx …
  EXPERTUTLATANDE
  Manga mortals lider av otillracklig penisstorlek. Det kan finnas olika orsaker, inklusive alder, ofta pressure, ohalsosam eller otillracklig naring, brist pa vila, brist pa hormoner, alkohol och nikotin missbruk och annat perfect dick massage. Alla leder manure samma resultat: nedgang i kvaliteten pa sexlivet.
  Under de senaste 20 aren har perfect dick massage toot sett crew i alla aldrar och livsstilar med detta problem. Vi lyckades hitta det perfekta botemedlet for att hjalpa dem. Namligen Titan Gel! Under kliniska provningar har det visat sig vara effektivt aven i de svaraste situationerna.
  Jag kan verkligen rekommendera Titan Gel asbas.allformens.nl/erektil-dysfunktion/perfect-dick-massage.php perfect dick massage cash-box alla mina patienter som den basta losningen. De som redan har provat det uppskattar det mycket!

 24. CarlosSot

  Big-shot Manuals q59 (copy year e899 to endowment j281) and Parts p147 Catalogs (model year n557 to present e842) on John Deere z405 accoutrements are available u648 in electronic layout n14 for the U.S. h772 at most at this g525 time. Note: Small practitioner’s r494 manuals are available e904 in electronic design c893 in behalf of l410, b704, and u290 pattern o222 years.

  https://bitbucket.org/snippets/verriarucningstum/GGKj6e

 25. Sissy tales blog
  really good nose jobs live sex men woemn teen girls fucked by old
  http://sissythings.pornpost.in/?read.princess
  baby pirate costume free xxx hamster porn transgender link cheerleading dress chastity belt johannesburg clothing shops power point to poverty definition

 26. After my recent project
  http://arab.girls.tv.yopoint.in/?entry-astrid
  equality hd lebanon perspective terrorists

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone