Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 16/09/2021

Scroll to top

Top

Brak wypowiedzi

O spadającym zaangażowaniu

O spadającym zaangażowaniu

1 lutego 2016

Zofia Dzik, 

Właśnie pojawiły się nowe badania Instytutu Gallupa oraz Quantum Workplace, które znów biją na alarm i pokazują, że pomimo pozytywnego ekonomicznego klimatu,  tylko co ósmy pracownik jest zaangażowany.  Raporty zwracają również uwagę na nowy aspekt – rosnący stres pracowników, którego doświadcza  regularnie w pracy 44% badanych. 

Najbardziej deficytowym obszarem wpływającym na zaangażowanie jest poczucie pracowników, że są dostrzegani i doceniani. Niby proste i oczywiste. Od lat badania pokazują podobne rezultaty… Od lat również niewiele się zmienia styl zarządzania w naszych przedsiębiorstwach, który to zdecydowanie nie jest stylem nastawionym na dostrzeżenie w pracowniku człowieka.

A przecież  Gallup z uporem wykazuje, że firmy mające wysokie wewnętrzne zaangażowanie pracowników osiągają również o ponad 20% wyższą rentowność i efektywność, wyższą satysfakcję klientów i notują ponad 40% mniejszą absencję! Wydawałoby się że o to właśnie chodzi..Gdzie zatem jest problem.

Problem tkwi w niezmieniającym się od lat,  autokratycznym stylu przywództwa. Przyglądając się temu zjawisku odkryłam, że brak zmiany w tym zakresie jest skorelowany z  naszym jednowymiarowym rozwojem jako liderów – ograniczonym głównie do rozwoju w wymiarze intelektualnym i zawodowym. Świetnie liczymy, przytaczamy paragrafy z prawa, ale już dużo gorzej nam idzie w ludzkiej komunikacji… komunikacji…nie monologu:). 

Zapomnieliśmy o tym, że człowiek jest istotą złożoną, wielowymiarową. W efekcie mamy całkiem sprawnych menedżerów i pracowników, którzy często są jednak zagubieni i nieszczęśliwi jako ludzie, co przekłada sie na ich efektywność i relacje z otoczeniem. Wiele problemów, z którymi mamy do czynienia w firmach jest efektem kłopotów  w tej sferze. Część z pracowników straciła ważne wymiary swojego życia związane z duchowością czy fizycznością: nie miały się one szans rozwinąć. Z wyboru, żyjemy w czymś, co przypomina „Flatlandię” (Wilber)  rzeczywistości o ograniczonych wymiarach, w której nie żyje się pełnią życia.

Wiele lat pracy z liderami, a także doświadczenia osobiste i menedżerskie  skłoniły mnie więc do poszukiwania i stworzenia modelu „Spójnego Przywództwa”, modelu który uwzględnia wszystkie aspekty, w których działamy jako jednostki. 

Model nie jest tylko teoretycznym podejściem, ale sprawdzonym w boju korporacyjnym narzędziem, które prowadzi do podwójnego zysku – bardziej zaangażowanych pracowników  – a przede wszystkim bardziej spełniających się życiowo ludzi. Co jest ze sobą ściśle powiązane, a od lat sztucznie rozdzielane. Bo przede wszystkim najpierw jesteśmy ludźmi, a potem menadżerami, etc.

Podejście, które ujęłam w modelu Spójnego Przywództwa czerpie z wielu źródeł od Marka Aureliusza, Biblię, ale również Coveya, Maxwella, Collinsa, Schwartza, Wilbera, Slapa, Christensena oraz paru innych autorów  i jest poparte moim własnym doświadczeniem, wieloma badaniami oraz przykładami konkretnych firm, jak chociażby tych zawartych przez Frederic Laloux w wydanej niedawno w Polsce książce Pracować Inaczej. Tak jak każdy model przywództwa był tworzony w określonym otoczeniu rynkowym, tak model “Spójnego Przywództwa” uwzględnia realia, w których jesteśmy obecnie w Polsce. „Spójne Przywództwo” wyrasta z potrzeb polskich liderów i rodzimych warunków, przede wszystkim z doświadczeń polskiej transformacji. Kluczem jest rozwój samego lidera. A to jest najtrudniejsze bo wymaga wyjścia ze strefy własnego komfortu…

Dla zainteresowanych polecam artykuł poświęcony modelowi Spójnego Przywództwa w Magazynie Think Tank 

 

Zofia Dzik jest Prezesem Zarządu Fundacji Humanites, organizatorem corocznych konferencji „Sukces w Pracy to Sukces w Rodzinie?” promującymi przywództwo oparte na zrównoważonym, spójnym rozwoju człowieka, w sferach: fizycznej, umysłowej, emocjonalnej i duchowej; jest dyrektorem Akademii Przywództwa Liderów Oświaty, doświadczonym menadżerem branży konsultingowej i rynku usług finansowych; członkiem Rad Nadzorczych: AmRest S.A. ERBUD S.A., InPost S.A. oraz PKO BP S.A.

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone