Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 19/11/2018

Scroll to top

Top

Brak wypowiedzi

Praca zdalna - sposób na przyciągnięcie i utrzymanie pracowników

Praca zdalna – sposób na przyciągnięcie i utrzymanie pracowników

9 grudnia 2016

Przyciągnięcie i utrzymanie dobrych pracowników stanowi dla firm poważne wyzwanie – zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel jest ogromne. Dlatego tak ważne jest stwarzanie odpowiednich warunków pracy – dzięki nim ludzie działają wydajniej, mogą zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym oraz uniknąć wypalenia zawodowego. Rozwiązaniem, które umożliwia pracodawcom zapewnienie powyższych korzyści jest praca zdalna, wdrażana przy wykorzystaniu technologii takich jak narzędzia audio- i wideokonferencyjne oraz platformy służące do wymiany treści.

Umożliwienie personelowi pracy z dowolnego miejsca przynosi korzyści wychodzące poza wzrost produktywności. Uznanie potrzeb pracowników i zaoferowanie im możliwości pracy zdalnej służy budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy. Korzyści płynące z utrzymania personelu są bardzo konkretne, jednak to nie wszystko. Możliwość pracy w dowolnym miejscu jest potrzebna, aby przyciągnąć nowy personel na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy.

„Drenaż mózgów” stanowi realne zagrożenie dla firm, które nie oferują elastycznej organizacji pracy. Będzie im nie tylko trudno przyciągnąć największe talenty, ale i utrzymywać własnych kluczowych pracowników, którzy mogą zdecydować się poszukać możliwości elastycznej pracy gdzie indziej. Dotyczy to także osób powracających po dłuższej nieobecności, takiej jak urlop macierzyński albo długoterminowe zwolnienie lekarskie.

Kultura pracy w dowolnym miejscu może stanowić potężny czynnik przyciągania i utrzymywania pracowników – musi ona być jednak obecna w każdym elemencie przedsiębiorstwa. Trzeba zadbać o to, aby praca w dowolnym miejscu była dostępna dla każdej osoby w firmie. Jest to jedyny sposób na uzyskanie maksymalnego zwrotu z inwestycji w zmianę organizacyjną. Gdy każda osoba będzie mogła pracować z dowolnego miejsca, to faktycznie będzie to robić – nie ma wtedy obaw, że zgoda na elastyczny czas lub elastyczne miejsce pracy postawi pracowników w niekorzystnej sytuacji względem ich kolegów i koleżanek.

Ponadto, dzięki zastosowaniu takiego kompleksowego podejścia nie będzie występowała niechęć wobec członków zespołu uprawnionych do elastycznej organizacji pracy, ponieważ każdy będzie miał takie same możliwości w tej mierze. W przeszłości wiele firm oferowało elastyczną pracę wyłącznie rodzicom, bez uwzględnienia tego, jaki ma to wpływ na relacje w obrębie zespołu. Organizacje, w których każdy zespół ma możliwość pracy w dowolnym miejscu przekonują się, że ich zespoły są bardziej spójne i pracują wydajniej razem, co dodatkowo zwiększa produktywność.

Marco Landi, prezes na region EMEA w Polycom

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone