Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 19/04/2018

Scroll to top

Top

Brak wypowiedzi

Priorytety inwestycyjne CIO wg IDC

Priorytety inwestycyjne CIO wg IDC

Zgodnie z wynikami badania IDC 2013 EMEA Enterprise Communications Survey”, wśród priorytetów teleinformatycznych dla dużych firm i instytucji w całym regionie EMEA najistotniejsze okazały się kwestie bardzo pragmatyczne: zwiększenie bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych (priorytet dla 48% respondentów w regionie EMEA; 66% w Polsce), szersze zastosowanie i usprawnienie systemów do wykonywania kopii bezpieczeństwa i odzyskiwania danych (47%; 19%) oraz usprawnienie infrastruktury sieciowej (47%; 5%).

Już po tych wynikach widać, że priorytety te rozkładają się w inaczej w Polsce niż w regionie EMEA. Dla respondentów w naszym kraju trzema najistotniejszymi obszarami okazały się: konwergencja sieci głosowych i sieci IP (76%), usprawnienie działania aplikacji w sieciach WAN (74%) i dopiero jako trzecie zwiększenie bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych (66%).

IDC w badaniu EMEA Enterprise Communications Survey pytało także o zainteresowanie takimi rozwiązaniami ICT, jak zintegrowana komunikacja, infrastruktura i oprogramowanie oferowane w chmurze, rozwiązania wideokonferencyjne, centra danych, usługi głosowe i transmisji danych, czy hosting. Po raz pierwszy IDC zapytało także o plany i priorytety dotyczące wdrażania rozwiązań opartych o technologie machine-to-machine (M2M). W ramach badania ocenione zostały również plany inwestycyjne dla wybranych rozwiązań i usług ICT, popyt na nowoczesne rozwiązania biznesowe, zainteresowanie usługami zarządzanymi, czy poziom zaufania do operatorów telekomunikacyjnych i dostawców usług.

Wśród najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w sieciach korporacyjnych, wysoko uplasowały się aplikacje oparte o komunikację machine-to-machine (M2M). Okazało się, że w regionie EMEA, już 36% przebadanych firm i instytucji wykorzystuje w jakimś stopniu rozwiązania M2M, podczas gdy: zintegrowaną komunikację (UC) 34%, wideokonferencje 31%, infrastrukturę w chmurze (IaaS) 27%, a oprogramowanie w chmurze (SaaS) 25%.

Plany inwestycyjne dotyczące tych technologii wskazują, że wszystkie będą rozwijać się dynamicznie, gdyż 37% respondentów wskazało, że w ciągu najbliższych 3 lat zamierza zainwestować w rozwiązania wideokonferencyjne, 35% planuje wdrożenia zintegrowanej komunikacji, 34% zdradziło plany inwestycji w IaaS i SaaS, a 24% inwestycje w rozwiązania M2M.

Badanie odpowiedziało również na pytanie, które z rozwiązań opartych o komunikację M2M cieszą się największą popularnością. Okazało się, że w całym regionie EMEA ponad połowa (55%) przebadanych organizacji używa już systemów monitoringu z elementami M2M, 36% stosuje rozwiązania zarządzania flotą pojazdów, 31% korzysta z inteligentnych budynków, a 26% z inteligentnych liczników energii. Rozwiązaniami wschodzącymi są digital signage (np.: infokioski, zdalne cyfrowe ekrany, itp.) oraz ubezpieczenia telematyczne (pay-as-you-drive insurance).

Według opublikowanego niedawno raportu IDC Poland M2M Market 2013-2017 Forecast and Ecosystem Analysis” w 2012 roku wartość polskiego rynku machine-to-machine wyniosła ok. 190 mln USD, a w najbliższych pięciu latach ma rosnąć ze średniorocznym tempem rzędu 24%. Termin machine-to-machine (M2M) oznacza ekosystem autonomicznej komunikacji pomiędzy rosnącą liczbą urządzeń połączonych w przeróżne rodzaje sieci teleinformatycznych. M2M, wraz z internetem rzeczy, inteligentnymi sieciami czy inteligentnymi miastami jest elementem chmury pojęć, które coraz śmielej przechodzą z kart opowiadań futurystycznych do codziennej rzeczywistości technologicznej.

Dzięki systemom M2M firmy i instytucje są w stanie zbierać i analizować informacje z rozległych sieci (od małych – obejmujących np. pojedynczą fabrykę, po wielkie – o rozległości kontynentu). Końcówkami sieci stają się fizyczne urządzenia (np. kamery, czujniki ruchu, lokalizacji lub temperatury, etc.) przesyłające zbierane dane do odległych serwerów pozwalających na analizę w czasie bliskim rzeczywistemu. Systemy M2M pozwalają na zwiększenie automatyzacji procesów oraz produktywności fizycznej infrastruktury należącej do firm i instytucji.

 

O badaniu „EMEA Enterprise Communications Survey”

IDC przeprowadziło badanieEMEA Enterprise Communications Survey wiosną 2013 r. wśród 1800 dyrektorów IT (CIO) i osób zarządzających korporacyjnymi sieciami teleinformatycznymi, w tym 85 respondentów z Polski. Badanie przeprowadzono w 22 krajach regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Firmy i instytucje które wzięły udział w badaniu reprezentują sektory: finansowy, produkcyjny, handlowy, transportowy oraz publiczny.

Źródło: IDC Poland

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone