Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

it-manager | 19/11/2018

Scroll to top

Top

Brak wypowiedzi

Systemy ERP ułatwiają zaawansowaną produkcję

Systemy ERP ułatwiają zaawansowaną produkcję

10 października 2016

Dawniej, będąc producentem, wystarczyło stworzyć produkt charakteryzujący się najwyższą jakością. Klienci byli w stanie poczekać na realizację zamówienia,  jeżeli kryło się za tym lepsze dopracowanie designu lub poprawa jakości towaru. Wraz z pojawieniem się globalnej ekonomii opartej na technologiach informatycznych, dawna dynamika uległa zmianie. Wejście na nowe rynki stało się o wiele prostsze, co sprawiło, że producenci musieli wprowadzić zmiany w sposobie prowadzenia działalności.

Przedsiębiorstwa, które używają maszyn przemysłowych, nie mogą sobie już dłużej pozwolić na przestoje (np. w oczekiwaniu na nowy sprzęt), ponieważ ich klienci oczekują bieżących i szybkich realizacji zleceń. Dlatego, producent wytwarzający narzędzia przemysłowe powinien zwrócić uwagę na zagadnienie time-to-market, czyli skrócenie czasu pomiędzy powstaniem projektu określonego produktu a jego pojawieniem się na rynku. Zgodnie z tym nowym paradygmatem, jakość produktu jest czymś oczywistym. Jeżeli producent sprzętu przemysłowego nie jest w stanie dostarczyć produktu odpowiadającego ściśle określonym potrzebom klienta w założonym przez niego czasie, to zapewne znajdzie się inny dostawca, który uczyni to bez wahania, nawet za niższą cenę.

Zarządzanie złożonymi procesami

To, że firmy borykające się w codziennej działalności ze złożonymi procesami, szukają wsparcia w systemach do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), jest oczywiste. Systemy te są bowiem postrzegane jako kluczowe rozwiązanie technologiczne, służące zapewnieniu racjonalizacji procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Najnowsze dane zaprezentowane przez wiodącą firmę badawczo-konsultingową – Aberdeen Group – wskazują, że najlepsze firmy z sektora maszyn przemysłowych oraz komponentów, wykorzystują systemy ERP w sposób bardziej intensywny niż pozostałe przedsiębiorstwa z tego obszaru.

W początkowym stadium, systemy ERP optymalizowały operacje zachodzące w firmach poprzez automatyzację procesów biznesowych. Z czasem jednak, producenci zaczęli tworzyć takie systemy ERP, które odzwierciedlały najlepsze praktyki w ramach różnych funkcji biznesowych – od przyjęcia zamówienia klienta do planowania harmonogramu produkcji. Tym samym systemy porządkowały procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, pomagając równocześnie w polepszaniu osiąganych przez niego wyników. Często zdarza się, że firmy przyjmują najlepsze praktyki dostępne w systemie ERP, w celu uzyskania pewności, że wszystkie procesy biznesowe zachodzą w całej firmie w jednakowy sposób. Taka forma standaryzacji ma wiele zalet, począwszy od ograniczenia zbędnego powielania wysiłków, skończywszy na wzroście zadowolenia klientów oraz dostawców wynikającego z łatwiejszej współpracy z firmą.

Użycie konfiguratora produktu jest klasycznym przykładem tego, w jaki sposób producenci urządzeń przemysłowych mogą czerpać korzyści z wykorzystania najlepszych praktyk zastosowanych w systemie ERP. Prawidłowo zaprojektowany konfigurator produktu będzie związany z bazą informacji o produktach, które dana firma już wytworzyła, jak również z bazą wiedzy o częściach, które połączone ze sobą mogą dać nowe konfiguracje. Informacje tego typu zbierane są zazwyczaj poprzez zapytania kierowane do ekspertów od designu i produkcji. Wprowadzenie tych informacji do konfiguratora daje reprezentantom działu sprzedaży i obsługi klienta możliwość powiadomienia nabywców na każdym etapie rozmów czy pożądany przez nich produkt może być wytworzony.

Gdy konfigurator stanowi część całkowicie zintegrowanego systemu ERP, reprezentanci mogą również poinformować klientów o tym, czy części potrzebne do budowy produktu są łatwo dostępne oraz czy firma posiada odpowiednią zdolność produkcyjną by zrealizować zamówienie klienta w odpowiednim czasie. W skrócie – firma ma łatwy, ustandaryzowany sposób informowania swoich klientów o tym, co może dla nich wytworzyć, kiedy może to dostarczyć i ile to będzie kosztować.

Potrzeba dobrego zarządzania projektem

Szybka produkcja i dystrybucja produktów nie jest jednak elementem wystarczającym. W sektorze urządzeń przemysłowych ważne jest, żeby wytwarzać produkty zgodnie ze ścisłymi wymaganiami klienta. To oznacza, że każde zlecenie otrzymane przez producenta urządzeń przemysłowych jest znaczącym projektem, w którym można wyróżnić takie etapy, jak zbieranie informacji w celu przygotowania kosztów czy praca z różnymi oddziałami wewnątrz firmy (zarówno po stronie klienta jak i dostawców). Działania te mają na celu sprofilowania procesu produkcyjnego pod kątem wymagań konkretnej firmy.

Każdy projekt przemienia się w unikatowy produkt, który jest konstruowany, wytwarzany lub konfigurowany by wykonać odpowiednie działania dla określonego klienta. Szanse na usatysfakcjonowanie klienta rosną, gdy projekt jest realizowany w oparciu o standardowe, sprawdzone procesy, które ułatwiają lepszą komunikację oraz współpracę w rozbudowanym łańcuchu dostaw. Dzięki temu rośnie prawdopodobieństwo, że produkt już za pierwszym razem zostanie dobrze wytworzony. To sprawia, że rozwiązanie wspomagające zarządzanie projektem stanowią według wiodących producentów urządzeń przemysłowych jedną z kluczowych cech systemów ERP. System wspomagający zarządzanie projektem, w przeciwieństwie do wielu rozwiązań desktopowych dostępnych na rynku, umożliwia równoczesną i rozbudowaną współpracę nad wszystkimi obszarami projektu. Ponadto, pozwala wszystkim zespołom zaangażowanym w projektowanie, wytwarzanie oraz dostarczanie produktu na rozpoczęcie planowania ich wysiłków już na bardzo wczesnym etapie.  

W dobrze zarządzanym i zorientowanym na projekt przedsiębiorstwie, produkcja nie musi czekać na koniec prac planistycznych, żeby móc ruszyć z własnymi pracami związanymi z procesem wytwarzania. Dzięki systemowi do zarządzanie projektem osoby związane z produkcją mają całkowity wgląd do procesu projektowania, co pozwala im sprawdzić czy zaplanowane przez nich procesy produkcyjne są odpowiednie dla danego produktu. Otrzymują oni również na bieżąco informacje o zmianach w projekcie, przez co mogą rewidować proces produkcji bez potrzeby jego opóźniania.

Taki rodzaj współpracy znacznie skraca czas potrzebny na przygotowanie oferty dla klienta, jak również na wytwarzanie produktu, a co za tym idzie, gotowy produkt szybciej może trafić na rynek. Jest to niezmiernie ważny czynnik dla przedsiębiorstw działających w sektorze produkcji urządzeń przemysłowych. Dobry system wspierający zarządzanie projektem udostępnia również wszelkie, niezbędne informacje – łącznie z linkami do danych technicznych oraz aktualnej listy części – w celu wsparcia techników, którzy są odpowiedzialni za opiekę nad produktem po procesie sprzedaży.  

Todis Consulting to niezależna polska firma konsultingowa specjalizująca się we wdrożeniach i wspieraniu zintegrowanych systemów informatycznych. Jako Złoty Partner firmy Epicor Software Todis wdraża i utrzymuje jej flagowy produkt – Epicor ERP przeznaczony dla dużych i średnich przedsiębiorstw . Źródło: http://tnij.at/todis

Tagi

Wypowiedz się

Wszelkie prawa zastrzeżone